Komunikat ochrony roślin

Drodzy Plantatorzy !

Ze względu na panujące warunki pogodowe prosimy monitorować swoje plantacje w kierunku ochrony przeciwko chwościkowi buraka. Można wykonać zabieg profilaktycznie nie czekając na pierwsze plamistości, które pojawiają się około 6 dni po zakażeniu. Również wysoką skuteczność ochrony uzyskamy wykonując zabieg w momencie pojawienia się pierwszych plam na liściach. Nadmieniamy, iż Cukrownia Malbork posiada środki do zwalczania chwościka buraka i innych chorób grzybowych.  

  

 

Dalsze lustracje plantacji buraka cukrowego

W dniu 16.06.2020 r dokonano w dalszym ciągu lustracji plantacji buraka cukrowego tym razem w gminie Stare Pole we wsi Królewo, Janówka i Klecie.Trudno uwierzyć, że w połowie czerwca rośliny zakrywają międzyrzędzia. Ogólnie zlustrowane plantacje posiadają dobrą obsadę roślin średnio w granicach 95 tys/ha. Plantacje w fazie rozwojowej od 3- 5 par liści właściwych, wolne od chwastów i zdrowe. Jedne z piękniejszych plantacji znajdują się w gospodarstwie rodzinnym Prezesa ZPBC Malbork Wiesława Szpury widać fachowość i dbałość w uprawie i zabiegach agrotechnicznych. Poniżej prezentowane plantacje.

 

Kontynuuj czytanie

Lustracja plantacji buraka cukrowego

W dniu 02.06.2020 r dokonano następnej lustracji plantacji buraka cukrowego w rejonie gminy Kwidzyn we wsi Brachlewo, Podzamcze i Gurcz. Rośliny na  plantacjach są w różnej fazie rozwojowej od 2 do 4 par liści właściwych. Przyczyną tego jest niezbyt dokładna uprawa ziemi przed siewem, występowanie mozaiki glebowej o podłożu pieczystym oraz pofałdowanie terenu - teren pagórkowaty, gdzie występują problemy z wilgotnością gleby.   

Kontynuuj czytanie

Normy do ustalania wysokości szkód w burakach cukrowych

ZPBC w Malborku informuje,  ze dla zainteresowanych w biurze Związku znajdują się Tabele - normy do ustalenia szkód w uprawie buraka cukrowego. 

Można również samemu znaleźć wpisując w wyszukiwarkę Google " Normy do ustalania szkód w uprawach rolnych stosowanych przez PZU S.A. 

Lustracja plantacji buraków cukrowych

W dniu 13.05.2020 r dokonano lustracji plantacji buraka cukrowego we wsi Zwierzno, Różany i Rozgart w gminie Gronowo Elbląskie. Przeglądu pól dokonywano w składzie :

1. Stawski Kazimierz - plantator

2. Dumicz Sławomir - inspektor Cukrowni 

3. Kożuchowska Ewa - kierownik biura ZPBC Malbork

4. Kownacka Marta - kierownik biura ZPBC Nowy Staw 

Zlustrowane plantacje były w stadium od wschodów do 2-4 par liści właściwych o dobrej obsadzie roślin, plantacje zdrowe wolne od chwastów. 

Poniżej wstawiono kila zdjęć zlustrowanych plantacji. 

Kontynuuj czytanie

© Copyrights 2018 ZPBC w Malborku
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.
Projekt i wykonanie: AQUACOM.